Kolostrum a vitamín C

Ak ste „imúnny“, teda váš imunitný systém funguje ako má, potom dokážete odolávať vonkajším nástrahám. Imunita, ak nefunguje správne, sa však dá len postupne vylepšovať a obvykle jej „najvyšší bod“ nedosiahnete za veľmi krátky čas. Budovať by ste ju mali kontinuálne a to predovšetkým -z hľadiska stravy, prijímaním tých „správnych“ látok v potrave, ktoré Vaše telo potrebuje.

Kto by nepoznal Vitamín C ako skvelú látku či prostriedok k tomu, aby ste boli neustále imúnny a odolný? O jeho kvalite a účinkoch na organizmus sa toho vie skutočne dosť, aj keď v poslednom čase pribúda viac a viac výskumov zameraných na zistenie ďalších pozitívnych zmien, ktoré nastávajú jeho prijímaním. Je to ten najznámejší – vo vode rozpustný vitamín. Výhodou či nevýhodou je absencia jeho tvorby v našom organizme. Preto ho musíte prijímať z „vonku“, čím si však dokážeme regulovať jeho množstvo v našom tele. Vitamín C prispieva v našom tele k normálnej funkcií imunitného systému, k zníženiu únavy, miery vyčerpania či k normálnemu energetickému metabolizmu a činnosti nervovej sústavy.

Čo je kolostrum?

Počuli ste už o kolostre? Indická kuchyňa ho používa ako surovinu už stáročia. Ale čo to vlastne je? Kolostrum, alebo mledzivo je tekutina produkovaná mliečnymi žľazami podobne ako mlieko a to u všetkých cicavcov, vrátane človeka. Ale je tu pár významných rozdielov medzi mledzivom a mliekom. Kolostrum sa tvorí iba krátko pred pôrodom a približne v prvých 72 hodinách po pôrode. Kým mlieko slúži iba na výživu potomka, kolostrum okrem tejto úlohy spĺňa aj veľmi dôležitú funkciu prenosu imunity z matky na novorodenca. Preto jeho zloženie je iné ako je k tomu v prípade mlieka. Okrem základných živín ako bielkoviny, cukry a tuky obsahuje aj vitamíny a minerálne látky a z hľadiska imunity tzv. imunoregulačné látky, cytokíny, imunoglobulíny, teda protilátky atď. Že neviete čo sú tieto látky? V krátkosti si to tu zhrnieme.

Imunitný systém je zložitý komplex buniek, orgánov a látok, ktoré v dokonalej súhre zabezpečujú ochranu organizmu pred útokom zvonka aj zvnútra. Imunoglobulíny, alebo protilátky sú tvorené tzv. B-lymfocytmi a slúžia ako špecifické zbrane na nepriateľa, najčastejšie na rôzne choroboplodné mikroorganizmy. Cytokíny sú zas špeciálne látky, ktoré slúžia na „komunikáciu“ medzi bunkami imunitného systému.

Kolostrum ako výživový doplnok sa najčastejšie užíva v sušenej forme v kapsliach alebo v pôvodnej tekutej forme.